PROJEKTY WNĘTRZ W ZGODZIE Z NATURĄ – DREWNO

Po moim leśnym artykule (link do artykułu >>>) z jego wzmianką także na instagramie @decoriastudio_interiordesign, wracam do Was z kolejną dawną wrażliwości, czyli projekty wnętrz w zgodzie z naturą.

Drewno w projektach wnętrz
Bieszczady, fot. własne

Piękno drewna

Kto z Was ma, a kto z Was marzy o przytulnym salonie, kuchni ze smakiem, komfortowej łazience? W dużej mierze tą przytulność, smak i komfort daje natura, a co za tym idzie naturalne drewno. Projekty wnętrz z zastosowanie drewna, to m. in. podłoga drewniana, belki drewniane na suficie, drzwi drewniane, stół drewniany, blat drewniany itd. Kochamy drewno, czujemy się dobrze w jego otoczeniu, zapraszamy go do wnętrz.

Jednak obecnie, kierując się stwierdzeniami wielu projektantów i wykonawców, drewno staramy się nie stosować w miejscach narażonych na podwyższoną wilgotność, czy zalanie. A jak wiemy to miejsca takie jak: podłoga w kuchni, podłoga w łazience, obudowa WC w łazience, blat kuchenny, szafki kuchenne, listwy, stół w kuchni, stół w jadalni itp. są głównie narażone na zalewanie. Pisząc ten artykuł w zgodzie z moim stylem i podejściem do tworzenia projektów wnętrz chciałabym Was ogromnie zachęcić do przełamywania tych standardów i zasad.

Dla mnie drewno jest cudownym elementem natury, które z biegiem lat staje się coraz bardziej piękniejsze i wartościowe. Nie bójmy się rys na nim, zadrapań, pęknięć, które pokazują się podczas jego użytkowania, w trakcie jego starzenia. To piękno samo w sobie, które nadaje klimat we wnętrzu. Pragnę zachęcić Was, aby realizować takie projekty wnętrz, projektowanie w zgodzie z naturą.

Drewno na podłodze
Deska od link
Drewno na podłodze
Jodełka od link
Drewno na podłodze
Deska od link

Projekty wnętrz – starzejące się drewno

Czytam obecnie wartościową książkę m in. dla Artystów, Projektantów. Opisuje ona styl oparty na akceptacji starzenia się i przemijania wszystkiego wokół. Tak bardzo dotyczy to naturalnych materiałów, jakim jest drewno. Styl ten nazywa się Wabi-Sabi, a książka nosi tytuł: „Wabi-Sabi for Artists, Designers, Poets, Philosophers” autora Leonarda Korena (w tłumaczeniu na polski: „Wabi-Sabi dla Artystów, Projektantów, Poetów, Filozofów”). W tym artykule chciałabym podkreślić, że projekty wnętrz z zastosowaniem drewna, które starzeje się i niszczeje jest jak najbardziej ok. Naprawdę nie musimy się tego przemijania obawiać, z przerażeniem zapobiegać. Dajmy mu żyć swoim życiem. Dokładną wiedzą o stylu Wabi-Sabi z tej książki dzielę się w tym artykule (link do artykułu >>>). Już teraz zapraszam Was do obejrzenia zdjęć wykonanych przeze mnie i inspiracji wyszukanych z internetu. Spójrzcie jak wyjątkowe są projekty wnętrz, które pokazują gdzie i jak stosowane jest naturalne drewno we wnętrzu.

Drewniana ława w projekcie wnętrz
Ławeczka od link
Drewniana wyspa w projekcie wnętrz
Wyspa od link
Drewniana podłoga w łazience
Podłoga drewniana od link

Sami zobaczcie jak przez różne warunki atmosferyczne, użytkowanie drewno starzeje się i niszczeje.. Szukając inspiracji na projekty wnętrz natknęłam się na moje ulubione kolory natury. Jest to biel, krem, błękit i to właśnie przy drewnie „draśniętym czasem”. Dla mnie to wysublimowane piękno samo w sobie, przemijanie, które tworzy takie piękne wzory.

Starzejące się drewno
Starzejące się deski od link
Stare drewno w projekcie wnętrz
Deski z wiekiem od link
Starzejące się drewno na niebiesko
Piękno desek od link

Drewniana podłoga w łazience

Jestem zatem ogromną zwolenniczką na projekty wnętrz, gdzie mamy drewnianej podłogi w łazience, drewnianej podłogi w salonie, drewnianej obudowy WC. Na ogół zapewne boicie się, że miejsca te (szczególne w łazience) będą często zalane wodą. A tak naprawdę jak często narażone są na wodę? Moim zdaniem podłogę w łazience, czy ścianę przy gebericie przecieramy mokrą szmatką jak samo często i rzadko jak podłogę w salonie. Ponadto mamy teraz dostępny szeroki wybór dobrej jakości środków czystości, i nie powinniśmy się tym tak bardzo przejmować. Cieszmy się zatem pięknem natury również w tych miejscach :).

Drewniana podłoga w łazience
Drewniana podłoga od link
Drewno za miską WC
Miska WC z drewnem od link
Drewniana podłoga w wiatrołapie
Podłoga drewniana od link

Drewniane belki

Wiemy, że drewno tworzy niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Jeśli mamy drewno w naszym domu, czy mieszkaniu, wiemy, że od razu dodaje on przytulności naszej przestrzeni. Drewniane belki są tak bardzo pożądane i specjalnie chcemy uwidaczniać te konstrukcje. A dlaczego? Bo są naturalne, bardzo często nierówne, pęknięte, zarysowane.. W otoczeniu innych drewnianych elementów, takich jak drewniany stół, drewniana podłoga, drewniane krzesła, drewniane drzwi itp. dopełniają całą przestrzeń. Tworzą tzw. „wisienkę na torcie”. Moim zdaniem wszystko wtedy razem zaprojektowane jest ze smakiem i sam już widok daje przyjemne odprężenie. Powstają wtedy wyjątkowe projekty wnętrz. Czy też tak to odczuwacie?

Drewniane belki w jadalni projekty wnętrz
Jadalnia od link
Rustykalna kuchnia projekty wnętrz
Wyspa od link
Drewniane belki w kuchni projekty wnętrz
Kuchnia od link

Projekty wnętrz – drzwi

Na chwilę spójrzcie jeszcze na projekty wnętrz, w których widzimy drzwi z drewna. Wiem, że na rynku jest coraz większy ich wybór, od tych ze sklejki, plastikowych, metalowych, po drewniane. Czasem jednak warto odnaleźć, odrestaurować, nieco odnowić te stare drewniane drzwi i na nowo użyć w projekcie wnętrz. Co za tym idzie w Waszym domu, czy mieszkaniu. Gwarantuję Wam, że sprawdzą się one nie tylko w rustykalnych, vintage, czy postindustrialnych wnętrzach, ale także tych bardziej minimalistycznych, nowoczesnych. Będą stanowiły rustykalny, wyróżniający się dodatek. Mogę Wam zapewnić, że zarówno Wy jak i Wasi goście nie przejdziecie obok, nie zauważając ich. Poniżej przestawiam inspiracje jako zaledwie „zalążek” zastosowania tego typu drzwi.

Rustykalne drzwi projekty wnętrz
Hol od link
Rustykalne projekty wnętrz projekty wnętrz
Sypialnia od link
Drzwi z drewna projekty wnętrz
Kuchnia od link

Wspominając o drzwiach chciałabym na chwilę podzielić się także z Wami moim miłym spotkaniem z wnętrzem w restauracji Ucieranie Treści. To miejsce mieści się w pofabrycznym Pruszkowie pod Warszawą. Byłam tam w celu aranżacji stołów jako dekoratorka. Natknęłam się na te drzwi i następne, wpatrywałam się w całe to postindustrialne wnętrze. Spójrzcie jak można ciekawie zaadoptować stare, rozwalające się drzwi (tutaj nawet bez plamki). Kolejne, które są już w lepszym stanie i które również pięknie wpisują się w ten styl i klimat. Wiem, że nie jest to salon, kuchnia, czy łazienka. Tym przykładem chciałam pokazać Wam, że można zaadoptować (nawet pewnie już dla niejednego do wyrzucenia) takie drzwi. Moim zdaniem starzeją się pięknie.. i zasłużyły na docenienie :). Takie projekty wnętrz z rustykalnymi dodatkami przemawiają do mnie bardzo. A do Was?

rozwalające się drzwi
Rustykalne drzwi, fot. własne
rozwalające się drzwi
rozwalające się drzwi
elementy do wyrzucenia
Czarne drzwi, fot. własne
ucieranie treści
styl i klimat w projektach wnętrz

Drewniane elementy wyposażenia

Jeśli mowa o drewnie, w moich inspiracjach nie może oczywiście zabraknąć drewnianego stołu, drewnianego stołu z krzesłami, czy drewnianego stolika kawowego. Mam na myśli, takie stoły, czy stoliki z litego drewna, które nie są wykonane z idealnie wyszlifowanego drewna tylko z tego z sękami, ubytkami, nierównościami, pęknięciami, zadrapaniami, wklęśnięciami. Projekty wnętrz, w których są takie stoły pięknie wpisuje się w moje preferowane style: styl hygge czy styl wabi-sabi, ale to nie znaczy, że we wnętrzach w innym stylu nie będą pasowały. Wręcz przeciwnie! Naturalne drewno odnajdzie się wszędzie i będzie stanowiło zawsze wyjątkowy, wyróżniający się dodatek.

Drewniany stół z krzesłami projekty wnętrz
Stół i krzesła od link
Drewniany stół
Drewniany stół od link
Piękne stoły w stylu hygge projekty wnętrz
Drewniany blat od link
Drewniany stolik kawowy projekty wnętrz
Stolik kawowy od link
Drewniany stolik kawowy projekty wnętrz
Stolik z drewna od link
Drewniany stolik kawowy projekty wnętrz
Drewniany stolik od link

Drewniane elementy wykończenia w kuchni

Koniecznie i z ogromną chęcią poruszę również temat drewna w kuchni. Dokładnie chodzi mi o drewniany blat kuchenny, drewniane szafki kuchenne, czy drewniane listew. Takie projekty wnętrz jak Wam się podobają? Wiem, że wielu z Was zastanawia się czy wybrać drewniany blat czy nie. Większości w ostateczności zdecyduje się na inny materiał niż drewno. Bo jest bardziej trwałe, nierysujące się, nieprzebarwiające, nieodkształcające się, co w rezultacie nieproblematyczne. Nie chcę jednak krytykować blatów betonowych z kwarcu, konglomeratu, czy kamiennych. Jest pięknym materiałem (wtedy można ciekawie zaprojektować drewniane szafki kuchenne). Wracam jednak do drewnianych blatów.

Moim zdaniem nie bójmy się ich stosować, ponieważ każde ich zadrapanie, wklęśnięcie, czy przebarwienie jest efektem starzenia się co dodaje uroku, a nie brzydoty. Ponadto mamy teraz na rynku wiele dobrej jakości preparatów do impregnacji i ochrony drewna. One zadbają o drewno, które będzie nam służyło jeszcze przez kolejne lata.

Drewniany blat w kuchni projekty wnętrz
Blat z drewna od link
Drewniany blat w kuchni projekty wnętrz
Blat i fronty z drewna od link
Drewniany blat w kuchni projekty wnętrz
Fronty z drewna od link

Pokaże Wam jeszcze na chwilkę drewniane listwy w mojej kuchni. Są to dębowe, naturalne listwy, które stanowią wykończenie dla blatu kuchennego. Kawałek z nich jest nawet przy zlewie, z którego naprawdę często leje się woda, czasem rozpryskując się na boki. Minęło już kilka lat, kiedy te listwy zostały położone. Napiszę szczerze, że choć trochę pociemniały to ciągle się sprawdzają i wyglądają dobrze. Uwielbiam ich niedoskonałość i piękno, a do tego są naturalnie dębowe :).

drewniane listwy w mojej kuchni projekty wnętrz
Moja kuchnia, fot. własne
drewniane listwy w mojej kuchni projekty wnętrz
drewniane listwy w mojej kuchni projekty wnętrz

Wybór projektanta wnętrz

Zachętam Was do przełamywania pewnych standardów. Korzystajcie z projektanta wnętrz, który tworzy takie projekty wnętrz. Wasze wnętrze staną się dla Was przyjemną i przytulną przestrzenią, które będą miałby smak i klimat. Bo TO właśnie w dużej mierze sprawi, że odpoczywamy, mamy siłę i energię na każdy kolejny dzień :).

Zapraszam zatem do siebie :). Chętnie zajmę się Waszą przestrzenią, przytulnie ją projektując :). Moją ofertę znajdziecie tutaj (link do oferty >>>).

SPODOBAŁ SIĘ WAM TEN ARTYKUŁ? PODZIELCIE SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I PUŚCIE GO DALEJ. NIECH PROJEKTOWANIE W ZGODZIE Z NATURĄ PRZYCZYNIA SIĘ DO TWORZENIA WYJĄTKOWYCH WNĘTRZ! DZIĘKUJĘ : ) .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *