płytki

ZASADY MONTAŻU PŁYTEK

PRZYCINANIE

1. Każda płytka jest płytką samodzielną, ale układane razem tworzą zwartą mozaikę. Płytki można ciąć, jednak wymagane będą do tego profesjonalne urządzenia do cięcia gresu lub kamienia.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA I KLEJENIE

1. Płytki należy kleić stosując zaprawy białe, elastycznie i szybkowiążące przeznaczone do układania płytek.

2. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, np. klej może trwale przebarwić płytkę, nie warto ryzykować. Niestety poprzez użycie niewłaściwego kleju przebarwienia ich powierzchni są trwałe i niemożliwe już do zniwelowania.

3. Przez przyklejeniem płytek należy odpowiednio przygotować podłoże, tak aby czyste, równie, stabilne o wilgotności do 4%.

4. Podczas montażu należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta kleju. Niewłaściwe zastosowanie zapraw klejących może uszkodzić płytki. Klej powinien być dobrany parametrowo. Po przyklejeniu płytek należy wydłużyć czas wchłonięcia do około 5 dni.

5. Klej na powierzchnię płytki należy nakładać gładko, za pomocą pracy. Najlepiej, aby to było dość ciemno, nie grubą warstwą, tak aby po jej zamontowaniu klej nie wychodził po za granice płytki. Jeśli jednak nieznaczna ilość kleju wyjdzie po za płytkę, należy niezwłocznie usunąć klej z jej boków.

SPOINOWANIE

1. Należy używać spoin drobnoziarnistych przeznaczonych do mozaik.

2. Fugowanie należy rozpocząć po całkowitym związaniu płytki z klejem, czy po min 5 dniach od klejenia.

3. Do fugowania możemy użyć fugi epoksydowej lub fugi cementowej. W przypadku tej pierwszej należy odczekać min 7 dni, natomiast przy drugiej min 5 dni.

4. W przypadku fug kolorowych, ciemnych na jasnych płytkach, czy jasnych na ciemnych płytkach należy wypróbować je najpierw na próbce. Ważne jest, aby odczekać 3 dni w celu weryfikacji, czy fuga nie zabarwi szkliwa.

5. Przy stosowaniu fug należy używać pracy gumowej, miękkiej. Pamiętaj, żeby zawsze stosować się do instrukcji parametrów podanych na opakowaniu.

6. Po nałożeniu spoiny powierzchnię należy oczyścić czystą gąbką i wodą.

7. Najlepiej jednak zalecamy płytki układać bezfugowo. Spowoduje to jednolitość i łączność całej mozaiki, a to wiążę się z lepszym efektem wybranego wzoru i koloru całości.