LAS, PIĘKNO NATURY – SPÓJRZCIE, ODPOCZNIJCIE … 

Las, wejdźmy w głąb …

Spójrzmy, poczujmy, dotknijmy, posmakujmy, zatraćmy się …

Las
Głębia lasu, fot. własne
Piękno w lesie
Kory drzew las
Piękno lasu, fot. własne
Kory drzew las
Kory drzew las

Las – niezwykły cud natury

Las jest niezwykłym cudem natury. Rośliny, które go tworzą kreującą najwspanialszą przestrzeń, a przestrzeń ta daje życie. Przebywając wśród przyrody możemy oddychać świeżym powietrzem i podziwiać piękną, różnorodną zieleń. Zatem las to samo dobro dla ciała i duszy.

Spacer po lesie to niezwykłe bogactwo doznań, stymulacja wszystkich ludzkich zmysłów. Patrząc na wszystko wokół łączymy się z naturą, a to daje najlepszy odpoczynek, wytchnienie, zachwyt. Czy też tak to odczuwacie? Las to nasze zielone płuca, to miejsce wypoczynku, bogactwo natury – fauny i flory. Jest to miejsce wręcz magiczne, pełne niesamowitych stworzeń i struktur (owady, ptaki i zwierzęta), a także barw i zapachów (drzewa, krzewy, kwiaty, igliwia, mchy).

na dnie lasu
Na dnie lasu, fot. własne
szyszka
szyszki w lesie

Las i kory drzew jakie maluje natura

Jestem ogromną przyjaciółką lasu. Myślę, że tak mogę się nazwać :). Ciągle chciałabym dotykać, wąchać, smakować.. Zawsze czułam ogromne przywiązanie do natury i chęć częstego przebywania wśród niej. Przed długi czas połączenie to było dla mnie zupełnie nieświadome, ale z biegiem czasu zaczęłam dostrzegać, że moja życiowa droga ciągle prowadzi w jej kierunku. Moja artystyczna praca z roślinami, tworzenie rękodzieła, wodne sportowe pasje, wszystko po mału zaczęło się kreować i składać w jedną całość. Ale o tym, czyli bardziej o mnie, dokładnie napiszę już niebawem w jednym z kolejnych artykułów :).

W tej publikacji chciałabym zachęcić Was do poznawania prostego piękna, jakie daje nam natura. Czy będąc w lesie i spacerując zastanawialiście się nad detalami? Chodząc głównymi ścieżkami podziwiamy co się dzieje wokół nas, nad nami, pod nami, obok. Oczywiście oddychamy świeżym powietrzem, odpoczywa nasz wzrok. W tym wpisie jednak chciałbym odrobinę zagłębić się w szczegóły, czyli detale lasu. A kryją w sobie wiele :). Dzielę się z Wami kilkoma ujęciami z moich leśnych wędrówek.

Spójrzcie na korę, znaną każdemu korę brzozy. A przyglądaliście się kiedykolwiek wzorom, jakie maluje ta kora? Jak pęka? Jak biel łączy się z czarnymi, brązowymi akcentami?

kora brzozy las
Kory brzozy, fot. własne
kora brzozy las
kora brzozy las

Spójrzcie na korę sosny i brzozy, a także jakie wzory malują się pod nią.. Na jednym zdjęciu poniżej pokazuję fragment brzozy bez kory. Być może jej brak jest wynikiem ingerencji jakiegoś zwierzęcia. Ale to też sama natura, leśny mieszkańcy są jej częścią :).

kora drzewa las
kora drzewa las
kora drzewa las
Kory drzew, fot. własne
kora drzewa las
kora drzewa las

Leśne wzory

Spójrzcie także na liście, korę, mech, igliwie, glebę, układ gałęzi, korony. Ja widzę w tym tyle pięknych wzorów, kolorów, struktur… A co za tym idzie, widzę kreatywne inspiracje, które pokazują się na każdym kroku. Jako artystka być może widzę to bardziej, ale myślę, że dobrze, że jestem :). Z ogromną przyjemnością uświadomię Was, pokażę, zaproszę również do takiego zatracania się jak ja w naturze. Zdjęcia wykonałam w polskim lesie, ale inspiracje są na całym świecie w każdym innym miejscu. Każdy ma je blisko siebie :).

Pajęczynowy wzór, gałęzie i korony drzew, fot. własna
pnie drzew
Liniowy wzór, pionowy układ pni drzew, fot. własna
liście drzew
Ukośny wzór, blaszki liści brzozy, fot. własna
liście drzew
liście drzew
piękno lasu
Drobny wzór, czarny bez, fot. własna
Las, projektowanie wnętrz
Drobny wzór, malutkie mikrofile (listki, łodyżki, chwytniki) mchu, fot. własna
Las, projektowanie wnętrz
Las, projektowanie wnętrz

Las kryje w sobie jeszcze wiele innych detali, które warto zauważać, doceniać i inspirować się nimi. To piękno na pewno doceniają artyści malarze, którzy jego obrazy przenoszą na papier. Sama zawsze malowałam krajobrazy (za jakiś czas pokażę je również). Mam jednak nadzieję, że tą naturę doceniają również projektanci, którzy nie tylko wykorzystują meble i inne drewniane produkty do swoich projektów wnętrz, ale także czerpią z niej inspiracje wzorów, kolorów, struktur, tak jak ja :).

Autorka bloga w lesie

To ja w swojej osobie, wędrująca po lesie z aparatem 🙂 … i z moim pieskiem. Ten blond spaniel jest moim najlepszym towarzyszem w podróżach i pieszych wycieczkach m. in. takich jak ta.

Patrycja Tachmańska las
Patrycja Tachmańska las
Patrycja Tachmańska las

A wiecie, że zaczęłam prowadzić sklep online z własnymi rękodziełami, których wzory pochodzą z natury? Spójrzcie co tam się kryje :), tutaj (link >>>) do sklepu.

Piękno natury w utworach

Wiem, że jest dużo osób wysoko wrażliwych, artystycznych takich jak ja, którzy dostrzegają bardziej piękno jakie nas otacza. Są także osoby, m . in. piosenkarze, który o tym śpiewają. Jest taki utwór, który pięknie to oddaje. Zachęcam Was zatem do jego posłuchania, obejrzenia, odpoczynku. Bardzo zainspirowała mnie ta ballada.

Link do utworu: https://www.youtube.com/watch?v=HvLNje4aC6c

Las, projektowanie wnętrz blisko natury
MAMA – Sam Garrett & Mollie Mendoza (zdjęcia pochodzą z teledysku)
Las, projektowanie wnętrz blisko natury

Las, projektowanie wnętrz blisko natury

Las, projektowanie wnętrz blisko natury

Las, projektowanie wnętrz blisko natury

SPODOBAŁ SIĘ WAM TEN ARTYKUŁ? PODZIELCIE SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I PUŚCIE GO DALEJ. NIECH PIĘKNO NATURY MA WIĘKSZY WPŁYW NA NAS! DZIĘKUJĘ : ) .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *